Hastane Haber Vermeyince 3 Milyon Lira Kazandı

41 yaşındaki Ayhan İşcan’ın dediğine göre rızası bulunmadan yapılan omurilik üstü fıtık ameliyatı sonucu belden aşağısı felç kalınca hastaneye dava açtı. Mahekemede, ilk ameliyat için imzalatılan formda farklı bir ameliyat belirtildiği ve ikincisi için form dahi imzalatılmadığı belirlendi.

Hasta Bilgilendirilmedi

En büyük sorunlardan birisi ise hastanenin hastayı operasyonların riskleri hakkında bilgilendirmemiş olmasıydı. Bunun üzerine, mahkeme, hastanenin [b]3 milyon liralık[/b] bir ceza ödemesi gerektiğine karar verdi. Tazminat miktarı sınırı 50 bin lirayı geçtiği için Yargıtay’a gidecek. Hastanenin avukatları karara itiraz etti.

Ayhan İşcan Kimdir?

Ayhan İşcan, Adapazarı’nda çalışan bir inşaat ustası. İki çocuğu var ve evli, yani düzenli bir hayatı var. Dizindeki bir rahatsızlık yüzünden Sakarya’da özel hastaneye giden İşcan’a muayene sonucunda omuriliğin üst kısmında bir fıtık olduğu söylendi. Ameliyat olması gerektiğini öğrenen İşcan’ın iddiasına göre hiçbir ön bilgi verilmeden sonraki gün ameliyat yapıldı.

Başarısız Ameliyat

Başarısız geçen ameliyat sonucunda bir sonraki gün hızla tekrar ameliyat yapıldı. Sorumsuzca yapılan bu iki ameliyat sonucunda İşcan, hayatının geri kalanını felçli bir şekilde geçireceğini öğrendi. Fizik tedaviden hiçbir olumlu sonuç alınamadı. Çaresiz kalan Ayhan İşcan, hastaneye karşı dava açma kararı aldı.

2017 yılında açılan davanın ana sebebi, İşcan’ın hastane tarafından yasaya uygun bir şekilde yapılacak operasyonlar konusunda bilgilendirilmemiş olmasıydı. Sakarya 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ameliyatı yapan doktor tanık olarak dinlendi. Rapor sonucu doktorun bir kusurunun bulunmadığına karar kılındı. Her ne kadar doktorun bir kusuru bulunmasa da, Adli Tıp Kurumu, hastanın düzgün bir şekilde bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti. Bilgilendirmenin eksikliğinin yanı sıra, hastaya imzalatılan onama formundaki ameliyatın hastaya yapılan ameliyatla bir ilgisi olmadığı ortaya çıkınca dava hastanenin aleyhine döndü.

Hastane Suçlu

Durumun hastanenin hatası olduğu belirlendikten sonra mahkeme tazminat kararı için bilirkişi çağırdı. Bilirkişi, İşcan’ın yaşını da dikkate alarak, bakıcı giderleri ve iş göremezlik raporuyla zararının 3 milyon lira olduğuna karar verdi. Ayhan İşcan, mahkeme kararının hastanelerin sorumsuz davranışları için bir örnek oluşturacağını umuyor. İşcan, Yargıtay’dan gelecek kararı bekliyor.