Antalya da Sağlık Durumu

İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Antalya’nın 2018 yılı için sağlık sektöründeki durumundan bahsetti. 16 hastane, 2 üniversite hastanesi ve 7 bin 200 yatak bulunan Antalya, her geçen yıl daha çok yatırım alarak sağlık sektöründe gözle görülür bir gelişme yaşıyor. İl Sağlık Müdürü, yapılan ve yapılacak olan hizmetler ve yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

Eksik Personel

Yatırımlarla beraber gelen eksik personel sorununun çözüme kavuşması gerektiğini belirten Dr. Hülür, belirtilen 18 hastanenin yanı sıra 29 tane özel hastane olan Antalya’da 2 bin 895 uzman hekim ve 7 bin 106 ebe ve hemşire bulunduğunu belirtti. Tek bir uzman hekim nüfusa oranla yaklaşık 800 kişi ile ilgilenmek zorunda kalıyor. İlde 82 ambulans, 1 helikopter, 4 kurtarma aracı, 2 pikap ve 1 su üstü kurtarma botu bulunuyor. Dr. Ünal Hülür, bu sene içerisinde yeni sağlık birimlerinin artması yüzünden özellikle hemşire ve ebe eksikliği bulunduğunu belirtiyor. Tek bir aile hekimi başına 3 bin 68 hasta düşüyor.

Obezite ve Bağımlılığa Karşı Savaş

Dr. Hülür yalnızca obezite için yaklaşık 10 bin hastanın takip edildiğini belirtiyor. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, spor ve diyabet gibi konular için büyük adımlar atıldığını aktaran Hülür; Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Obezite ile Mücadele Merkezinin 2018 yılında faaliyete geçtiğini ve obezite ile mücadele eden hastalara hizmet vermeye başladığını bildirdi. Toplamda 6 bin 500 kişinin sigarayı bırakmasına yardımcı olunduğunu, bunun bağlı olarak da yaklaşık 30 bin sigara bırakma ilacının ücretsiz olarak dağıtıldığını aktardı.

Madde ve alkol bağımlılığı ile ilgili savaşa son sürat devam edeceklerini belirten Dr. Ünal Hülür, 2019 yılında yeni madde ve alkol bağımlılık merkezlerinin yapılacağını söyledi. 2019 yılında yaklaşık 4 yeni hastanenin farklı mahallelerde yapılması öngörülüyor. Geçtiğimiz yıllarda madde ve alkol bağımlılığı ile ilgili sorunlar yaşayan Antalya, aynı zamanda ülkemizdeki sigara bırakmaya artan ilgi sayesinde, bu yapılandırmalar fazlasıyla ilgi görüyor. Aynı zamanda Dr. Hülür, yeni kuruluşların olabildiğince imkanı olmayan vatandaşları da kapsayacak şekilde çalışmaya devam edeceğini ve olabildiğince ücreti düşük veya ücretsiz ilaçlar sağlanacağını da aktardı.