Avrupa’daki En Büyük Laboratuvar Ankara Şehir Hastanesi Bilkent’te

Ankara Şehir Hastanesi Bilkent’te yeni bir atılım yapılıp Avrupa’nın en büyük laboratuvarı kuruldu. CCN Yatırım Holding’in yaptığı 1,1 milyar Euro’luk yatırım sayesinde kurulan laboratuvarın milyonlarca insana yardımcı olması ve şifa getirmesi bekleniyor.

Son Teknoloji

Sağlık sektörünün son teknolojisine ve cihazlarına sahip olan laboratuvar sayesinde ayda birkaç milyon test yapılabilecek. Basit ve rutin testlerin tamamı ise aynı gün içerisinde tamamlanabilecek. On milyonlarca insana hizmet verecek olan laboratuvarın binasının yönetiminin altyapısı ve bina teknolojisi Siemens Türkiye’nin desteğiyle yapıldı. Akla gelebilecek her türlü teknolojik birimde Siemens’in imzasını görebilirsiniz. Bunlar kapı geçişleri, havalandırma ve kamera sistemleri gibi sistemleri kapsıyor.

Gelecek Kapıda

Birçok sistemden yüz binlerce noktanın yönetilebildiği Desigo CC altyapısı kuruldu. 3500 kamera tam olarak 60 monitör ile takip ediliyor. Herhangi bir sorun oluştuğu zaman anında bulunabilmesi ve müdahale edilebilmesi için sorunun yeri ve kaynağı hemen bulunabiliyor.

Yeni geliştirilmiş özel bebek takip sistemi ile bebeklerin güvenliği sağlanıyor. Eğer bir bebek normal gittiği yolun dışına çıkarsa sistem bunu algılıyor ve bebeğin bulunduğu alanın çevresindeki tüm ulaşılabilecek kapılar kilitleniyor, böylece bebeğe sağ salim ulaşılıyor.

Güvenlik birimleriyle entegre çalışan sistem herhangi bir sorun oluşması durumunda bu birimleri uyarıyor ve gerekli alana yönlendiriyor. Tüm hastaneyi ve laboratuvarı kapsayan yangın algılama cihazları ve anons sistemiyle herhangi bir felaketin önüne geçilebiliyor.

Genç ve çalışkan doktor ve araştırmacılarımızın önünde büyük fırsatlar yaratmış olan bu yatırımın ülkemizde büyük işlere imza atacağı düşünülüyor. Avrupa’dan da ilgi gören yeni laboratuvar, yalnızca Avrupa’da değil, tüm dünyada önemli bir bilim merkezi haline geliyor. Bilkent başta olmak üzere birçok hastaneden araştırmacının katılım göstereceği laboratuvarda yalnızca Ankara’da değil ama tüm Türkiye’de bilimsel olarak gelişmeler sağlanabileceği ve yeni ve tedavisi henüz bulunamamış hastalıkların tedavilerinin bulunabileceği öngörülüyor.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gelis ise ülkedeki sağlık alanındaki en büyük kamu ve özel sektör iş birliğinde yapılmış yatırımdan gurur duyduklarını açıkladı. Geleceğin kampüsünü inşa ettiklerini belirten Gelis de geleceğe umutla bakıyor.