Özel Hastanelerin Avantajları ve Dezavantajları

Herkesin yüklü miktarda parası olmasa da her zaman daha sakin ve güler yüzlü insanların bulunduğu ortamları özellikle hastayken tercih etmek isteyebilirler. Devlet hastanelerinde maalesef bu pek mümkün olmuyor. Bunun başlıca sebepleri aşırı nüfus yoğunluğu sebebiyle oluşan hastanelerin kaldıramayacağı sayıda hastanın bulunması ve hekim ve hemşire sayısındaki yetersizlik oluyor. Her ne kadar ülkemizde hastaneler için yeni yatırımlar ve yeni yetişen doktorlar olsa da böyle bir süreç yavaş olabiliyor.

Özel Hastaneler Kurtuluş Yolu Mu?

Maalesef bu sorunun cevabı kısaca hayır. Çünkü, her ne kadar zamandan kazansanız da veya psikolojik olarak daha iyi bir ortamda bulunsanız da özel hastanelerin de dezavantajları bulunuyor. Buna en basit örnek olarak para açlığını verebiliriz. Eğer bir özel hastaneye çok basit bir işlem için giderseniz, her ne kadar tedavi için makul bir tutar alınsa da, eğer en küçük bir operasyona ihtiyaç duyarsanız gözlerinizi büyütecek rakamlar karşınıza çıkıyor. Durum böyle olduğunda da gereksiz yere de olsa doktorlar hastaları operasyona yönlendirebiliyor. Bunu doktorlar yapmak istemese bile hastanenin baskısı dahi olabiliyor.

Tabii bunun yanında devlet hastanelerindeki masraflarınızın tamamı sigortadan karşılanırken özel hastanelerde çok daha yüksek ve gereksiz paralar ödemenin getirdiği bir dezavantaj da bulunuyor. Ama doğrusunu söylemek gerekirse özel hastane ile devlet hastane arasındaki en büyük farklardan bir tanesi, içeri girdiğinizde hissettikleriniz olabilir. Devlet hastaneleri uzun bir süre daha o iç karartıcı havalarından kurtulamayacakmış gibi gözüküyor.

Devlet Hastaneleri Kesin Çözüm Mü?

Maalesef bu sorunun cevabı da hayır. Yüksek hasta sayısı yüzünden doktorlar her ne kadar profesyonel olurlarsa olsunlar hata yapmaya açık olabilirler. Bunun önüne ne kadar geçilmeye çalışılsa da, sonuç olarak doktorlar da birer insan ve bunun unutulmaması gerekir.

Yapabileceğiniz en iyi şey ve size sunabileceğimiz en iyi öneri; özellikle önemli bir durum için hastanelere gittiğinizde önce randevu alacağınız veya polikliniğine gideceğiniz doktoru araştırmanızdır. İnternet üzerinde artık neredeyse tüm doktorlar hakkında bilgi bulabildiğiniz gibi hastaneler hakkında da araştırma yapabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.