Özel Hastanelerde Doğuma Ek Ücret Kalkıyor

Devlet, vatandaşların özel hastanelerde rahatlıkla doğum yapmasının önünü açıyor. Altyapı hazırlığı yapılan sürecin sonucunda, özel hastanelerde doğum yapmak isteyenlerin ek ücret ödemesine gerek kalmayacak.

Türkiye’de Sağlık

Sağlık sistemiyle birçok ülkeye taş çıkaran Türkiye, devlet hastanelerine destek olması amacıyla yükün özel hastaneler tarafından paylaşılması için yeni adımlar atıyor. En son yenilik olarak özel hastanelerde kanser cerrahisinde yapılan muayenede, fark ücreti ödenmemesi sağlanmıştı. Benzer bir sistem doğumlar için de sağlanacak gibi gözüküyor.

Altyapı Hazırlığı

Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları tarafından hazırlanan altyapı hazırlığı tamamlandığında özel hastaneler ile masaya oturulacak ve anlaşmalar sağlanacak. Özel hastaneler ile yapılan görüşmeler sonucunda ise doğumlardan alınan ek ücretlere son verilecek.

Hem anne hem de bebek sağlığında yaşanan gelişmeler sonucu doğum sayıları da bolca arttı. Her ne kadar devlet hastanelerinin doğum birimlerinin kapasiteleri arttırılsa da destek olabilmesi için özel hastanelerdeki sistemin de değiştirilmesi kararı alındı. 2016 ve 2017 yıllarında doğan bebek sayısının yaklaşık olarak 1 milyon 300 bin civarı olduğu saptandı ve bu sayının artma ihtimali olduğu belirtiliyor.

Görüşmeler Başladı

Önümüzdeki dönemlerde özel hastanelerde ücret eklentisi olmadan doğum yapılabilmesi için çalışmalar çoktan başladı ve hastaneler için altyapı hazırlığı devam ediyor. SGK ile ön görüşmelerin başlandığı bilgisi verildi. Sistemin kurulması için özel hastanelerden de görüş alınacak, böylece herhangi bir zarar yaşanmadan yeni sisteme geçilmesi bekleniyor. İlk olarak deneme sürümü şeklinde başlanacak olan uygulamanın olumlu karşılanması bekleniyor.

Sezaryen Yapılabilecek Mi?

Özel sağlık kuruluşlarında teşvik edilecek olan yeni uygulamada vatandaşların sağlıkları ön plana alınacak. Eğer anne veya bebeğin sağlığını tehdit edici bir durum oluşursa sezaryen ameliyatı da yapılacak.

Daha önce hiçbir ülkede benzeri yürürlüğe sokulmamış bu uygulamaların, sağlık sistemimizi pozitif etkilemesi ve hem vatandaşların genel refahını hem de hastanelerin prestijini yükseltmesi bekleniyor. Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesine göre üst sıralarda yer alan sağlık sistemimiz, her geçen gün daha da gelişiyor ve çağın ötesine geçiyor. Umarız ki bu gelişimlerin devamı görülür.