Alzheimer Hastaları İçin En İyi Aktiviteler

Bütün dünyayı kasıp kavuran Alzheimer hastalığına yakalanmış olan hastaların günlerinin iyi geçmesi ve yaşamlarının kalitesinin artması özellikler çevresindekilere ve yakınlarına fazlasıyla bağlıdır. Bu hastalardan sorumlu olan kişiler, hastaların yapmaktan hoşlandığı aktiviteleri onlarla beraber yapmaya özen göstermelidir. Tabii her hasta farklı olduğu için, her hasta için yapılan aktiviteler farklılık gösterebilir.

Aktiviteler Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer ki hasta başarılı bir şekilde aktiviteyi gerçekleştiremezse, bu sebeple hastaya tepki gösterilmemelidir. Tepki göstermek hastanın yalnızca daha fazla içine kapanmasına sebep olacaktır. Hastalığın ilk safhalarında hemen kabul edebileceği önerileri ileri safhalarda o kadar da kolay kabul edemeyen hastalar, çevresindeki sorumlu kişilerin onları teşvik etmesine ihtiyaç duyarlar.

Belirtiler Nasıl Azaltılabilir?

Hastalık kaynaklı bazı davranışlar, hastaların geçirdiği günlerin kalite düşüklüğü yüzünden kaynaklanabilir. Bunun önüne geçmek için, günlerinin daha iyi ve daha kaliteli geçtiğinden emin olmalıyız. Hastanın ilgi duyduğu ve daha önceden yaptığı aktiviteleri yapmaya devam ederek hem hasta mutlu tutulabilir hem de becerilerini olabildiğince kaybetmemesine destek olunabilir.

Bunama durumu ağırlaşmaya başladıkça basit aktiviteler çok daha büyük önem kazanır, eğer yoksa bile hasta için yeni ilgi alanları yaratılmaya çalışılabilir. Eğer zorlu bir aktivite seçilirse, hastalığın ileri safhalarında hastalar konsantrasyon ile ilgili sorunlar yaşayabilirler. Küçük şakalar dahi hastalara yardımcı olabilir.

Yapılabilecek Aktivite Örnekleri

  • Temiz havanın da etkisiyle genel olarak herkesi iyi hissettiren bir aktivite olan [b]yürüyüş[/b]
  • [b]Makyaj[/b] yapılarak hastanın kendisini güzel hissetmesini sağlamak
  • [b]Gruplu oyunlara[/b] katılım (bu diğer hastalarla beraber oynanan herhangi bir oyun olabilir)
  • Küçük de olsa [b]partilere[/b] katılma
  • [b]Müzik[/b], ruhun gıdası olduğu kadar, bu hastalığın da gıdası olabilir.
  • Hastaya [b]kitap[/b] okumak

Eğer yukarıdaki aktiviteler yeterli gelmezse, hastayla uzun uzun konuşulabilir ve farklı aktiviteler denenebilir, bu şekilde, hastanın kişisel olarak hoşlandığı bir aktivite bulunabilir. Çok ileri safhalarda bu hastaların katılımcı gözükmesi ve hatta sizinle konuşması çok zorlaşabilir, bunun onların hatası olmadığını unutmamak gerekir. Böyle durumlarda, onlara dokunmak veya güzel şeyler söylemek dahi yardımcı olabilir. Hasta bakıcılığı, çok zorlu ve ağır bir iştir, bu yüzden çok önemle ve dikkatli davranılmalıdır.