Demans Hastaları İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Demans hastalığı, giderek iletişimsel ve davranışsal bağlantıların kopmaya başlamasına sebep olur ve bunun önüne olabildiğince geçmek için planlı ve programlı hareket edilmelidir. Eğer demans ve alzheimer hastası bir yakınınız bulunuyorsa, bu kişi için beraber yapabileceğiniz birkaç aktiviteyi sizler için topladık.

Demans ve Alzheimer Hastalarıyla Yapılabilecek Aktiviteler

  • [b]Hatıra Kutusu:[/b] Kişinin gençliğinden kalma hatıralarla dolduracağınız bu kutu, özellikle kokulu eşyalar barındırırsa fazlasıyla yardımcı olabilir. Kokuların anılarla olan bağlantıları çok güçlüdür. Gençliğinde kullandığı bir sabunun aynısını bulsanız dahi, bu anıları canlandırmaya destek olabilir.
  • [b]Aile ve Yakın Fotoğrafları:[/b] Eski aile veya yakın arkadaş fotoğrafları da çok yardımcı olacaktır. Hastanın gençliğinde olan önemli olaylarla ilgili, bulunabilirse, gazete küpürleri de kullanılabilir.
  • [b]Sevdiği Şarkıları Beraber Dinleyin:[/b] Bunu yapmak için saatlerce sürecek şekilde bir müzik listesi ayarlamınza da gerek yok. Kolayca hastanın sevdiği tarzda müzik çalan bir radyo istasyonu açabilir ve onu dinleyebilirsiniz.
  • [b]Yürüyüş:[/b] Özellikle doğa yürüyüşü yapıp kuş cıvıltılarını dinleyerek ve çiçekleri koklayarak beraber zaman geçirebilirsiniz. Özellikle gençliğinde bu şekilde yürümekten hoşnut kalıyor idiyse bu etkinlik çok yardımcı olacaktır.
  • [b]Eski Hobileri Canlandırın:[/b] Herkesin kendine göre bir hobisi vardır. Demans hastalığına yakalanan kişiler, zamanla hobilerinden uzaklaşmaya başlarlar. Bu hobileri olabildiğince canlı tutmaya çalışmak onlara yardımcı olacaktır ve mutlu edecektir. Çok ileri safhalarda bile, eğer uzun süre yaptığı bir aktivite ise hala yapmaya devam edebildiğini görebilirsiniz.

Nasıl Davranılmalı?

Demans hastalığına yakalanan kişiler eğer çok basit bir işi bile yapamadıysa, bu konuda suçlanmaması önemlidir. Eğer suçlamaktan kendinizi alıkoyamıyorsanız, hasta için farklı bir bakıcı bulmak çözüm olabilir. Bu tür davranışlar, hastalığın normalde olacağından daha hızlı ilerlemesine sebep olacaktır ve bakımın da zorlaşmasıyla sonuçlanacaktır.

Demans hastalığı, oldukça ciddi ve günümüzde yeterince kontrol altına alınamayan bir hastalıktır. Bunun önüne geçmek maalesef genellikle yalnızca hastaların yakınlarına düşüyor. Hastaneler ve bakıcılar, olabildiğince yardım etmeye çalışsa da, bu hastalığa yakalanan bireylerin sağlıklarının yerinde kalmasını sağlamak en yakınlarına kalıyor. Eğer bu hastalığa yakalanan bir yakınınız varsa, profesyonel yardım almaktan kaçınmayın.