Türkiye’deki Devlet Hastaneleri

Hastaneler kendi için de özel hastaneler, devlet hastaneleri, devlet üniversite hastaneleri,dernekler ve özel üniversite hastaneleri olmak üzere çeşitleri vardır. Hepimizin bildiği üzere devlet hastaneleri parasızdır. Tabi yine de bazı özel durumlarda sizden para talep edilebilir.

[b]Sigortalı hastalar[/b]

Türkiye’de artık her işveren, isçisinin sigortasını yapmak zorundadır. Sigortalı çalışan iseniz, sağlık sigorta primleriniz her ay maaşınızdan devlete ödenir. Ancak priminizi ödemenize rağmen devlet sizden bazı durumlar da ücret talep edebilir. Sigortası olan insanlar devlet hastanesinde muayene için gittiklerinde bazı özel durumlar için 7 TL’den 15 TL’ye kadar muayene katılım payı ödeyebiliyorlar. Örneğin acile getirilen hastalardan bu ödeme ilk etapta beklenmiyor. Eğer gerçekten acil bir durum söz konusu ise, hasta bu ücreti ödemek zorunda değil. Fakat sonradan doktor, hastanın acil bir durumu olmadığını belirtirse, hasta bu ücreti ödemek zorunda kalabilir.

[b]Sigortasız hastalar[/b]

Eğer sağlık sigortanız yok ise, durumlar sizin için biraz farklı. Muayene olmak isteyen hastanın önce veznede ücret ödemesi gerek. Ödenmesi gereken ücret ise 50 TL’dir, bu ücretin yakın zamanda 30 TL’ye düşeceği hakkında söylentiler var. Ancak ödeme burada bitmez; muayene olduktan sonra doktor sizi kontrole, örneğin röntgene yollarsa, bunun ücretini de hastane sizden talep eder. Bunun ücretinin neye göre hesaplandığını bilen yok. Çoğu durumda hastadan bir 50 TL daha istenebilir. Çünkü bir röntgenle iş bitmez ve daha fazlası gerekir, tabi bununda ücretleri hesaplanıp hesabınıza fatura edilir. Develete maaşlarımızdan primlerimizi ödememize rağmen halen ücret alınması anlaşılacak bir durum değil.

İş yeriniz sigortanızı yaptırmıyorsa, işvereninizi şikayet etmeye hakkınız vardır. İş ve sosyal güvenlik kurumuna kolayca şikayetinizi yapabilirsiniz. Ancak sizden böyle bir talepte bulunan firmada zaten çalışmanız beklenmez. Ancak gönüllü olarak sigortasız çalışıyorsanız sizde yasaya karşı geliyorsunuz demektir. Söz konusu sağlığınız ise hayatta paradan daha önemli şeyler de var. Eğer çalışmıyorsanız devlet sizi genel sağlık sigorta sistemine alıyor ve en düşük sağlık sigortası aylık 138 TL’den başlıyor. Kulağa fazla gelebilir ama, bir trafik kazası sonucu ameliyat olmanız gerekirse ve çeşitli kontroller yaptırmak durumunda kalırsanız, bunun ücreti binlerce liraya kadar çıkabilir. Unutmayın, sağlığınız her şeyden önemli!