Türkiye’deki özel hastaneler

Özel hastane nedir?

Halk dilinde Özel hastane eşittir paralı hastane. Özel hastaneden devlet tarafından yönetilmez, özel ve bağımsız olarak çalışır. O yüzden devlet hastanesine göre çok daha pahalıdır. Halk arasında “Parası olanlar Özel hastaneye gidebiliyor.” denilir. Aklınızdan hiç bir zaman çıkarmayın, sağlık her şeyden önemlidir, paradan bile.

 

Muayene ücretleri

Bu sorunun kesin bir cevabi yok, çünkü hastaneden hastaneye değişiyor. Özel hastaneler muayene ücretlerini kendileri seçebiliyorlar. Normal muayene ücretlerinden bahsedebilirz. Devlet hastanelerine göre en az iki kat daha fazla para alabiliyorlar. Ücretler 80-100 TL arası oluyor genellikle. Fakat bazı hastaneler bundan daha fazla ücret alabiliyorlar. Özel hastanede de SGK geçmektedir, fakat yüzde kaçını karşılıyor hastaneden hastaneye değişiyor. Bu sebepten dolayı insanlar aralarında “Paran varsa Özele gidersin.” tarzı şeyler söylüyorlar. Özel hastane pahalıdır.

Özel hastanenin avantajları

İlgi

Doktorlar, hemşireler sizinle, giriş kapısından ilk adim attığınız an ilgilenmeye başlıyorlar. Sizin adınızı ezberliyorlar ve sizi gerçekten tanımaya çalışıyorlar. Doktor ve hasta arasında bir bağ oluşuyor ve buda güven sağlıyor, hastayı da sakinleştiriyor.

Acilde durumlarda ise doktor ve hemşireler etrafınız da deli divane oluyorlar. Sizin için tekerlekli sandalye gelir, hemen özel bir odaya alıp sizi yatırırlar. Biri ateşinizi ölçerken diğeri hemen kanınızı alır. Hastaneden ayrıldıktan bir hafta sonra size telefon açıp nasıl olduğunuzu sorarlar. İlgi ve alakada sinir tanımazlar.

Bekleme süresi

Hastasınız, ağrınız var ve hemen bu ağrıdan kurtulmak istiyorsunuz. Özel hastanede sizi hiç kimse bekletmez. Geldiğiniz an şikayetlerinizi dinleyip kontroller başlayacaklar. Tahlil sonuçları için özel odanızda yatağınızda beklerken ağrınız için damar yoluyla ilaç verirler. Kan tahliliniz vb. tahliller bir saat bile sürmez, anında ne sorununuz olduğunu çözüp sizi iyileştirmeye başlarlar. Böylece sizin isiniz daha çabuk bitmiş olur ve rahatlamış olursunuz. Elinize reçete verip yollamak yerine, ilaç tedavinize orada hemen başlarlar ki, eviniz rahat gidebilseniz diye.

Hijyen

Özel hastaneler daha hijyenik olur. Ortalıkta herhangi bir kirlilik görmezsiniz. Durmadan etrafta temizlikçiler dolanır.Hastane çalışanları özenle seçilir ve genellikle profesörler, doçentler çalışır.